Ważne informacje

Utworzono dnia 30.03.2020

Szanowni  Rodzice

Przekazujemy  Wam garść  informacji nt. jak można zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą, a także jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

Warunki do nauki w domu

Dziecko powinno mieć stworzone odpowiednie warunki do pracy, aby mogło skoncentrować się na pracy. Zatem postarajcie się doprowadzić do tego, żeby dziecko odrabiało lekcje we własnym pokoju albo w takim pomieszczeniu, gdzie może być samo.  Powinno być wyłączone radio czy telewizor. Pomagaj swojemu dziecku  w taki sposób, żeby wzrastało jego poczucie odpowiedzialności i samodzielność.

Spokojne miejsce do pracy

Miejsce pracy dziecka ma szczególne znaczenie. Jest istotnym warunkiem efektywnej nauki. Powinno być tak dostosowane do potrzeb dziecka, żeby dobrze się w nim czuł. Muszą być przy tym spełnione pewne warunki:

● Miejsce pracy powinno być jasne. Nie oznacza to jednak, że biurko koniecznie musi być usytuowane przy samym oknie.

● Biurko i miejsce do siedzenia muszą być dopasowane do wzrostu dziecka.

● Właściwe oświetlenie miejsca pracy - najlepiej, jeśli światło pada z lewej strony stołu czy biurka.

● Miejsce pracy powinno być uporządkowane. Jeśli przed rozpoczęciem pracy trzeba długo szukać zeszytów, powstaje u dziecka stres, jeszcze zanim wzięło się do lekcji.

● Zabawki czy podręczniki, których dziecko nie potrzebuje przy odrabianiu lekcji, powinny być sprzątnięte z biurka.

● Niezbędne przybory szkolne (ołówki, słowniki, kalkulator) powinny zawsze być pod ręką.

● Wskazane jest prowadzenie terminarza, w którym dziecko może zapisać daty ważne daty.

● Dziecko  powinno odrabiać lekcje samodzielnie.

● Oglądanie telewizji czy słuchanie radia jest zabronione podczas odrabiania lekcji.

● Kartki z pracą domową są natychmiast wkładane do segregatora czy teczki.

● Po odrobieniu lekcji wszystkie przybory wracają na swoje miejsce.

● Ustal z dzieckiem określony porządek materiałów do nauki poszczególnych przedmiotów.

● Na zakończenie: konsekwentnie przestrzegaj tego, żeby dziecko zaczynało zabawę dopiero po odrobieniu lekcji.

Motywacja i wsparcie dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą

Zanim dziecko zacznie odrabiać lekcje, omów z nim, co ma do zrobienia. Niech przejrzy w twojej obecności zeszyty i oceni, czy samo da sobie z tym radę i czy będzie miało problemy ze zrozumieniem. Pomóż mu zrozumieć zadania. Jeśli nie ma już żadnych problemów, dziecko powinno usiąść w swoim pokoju i wziąć się do lekcji. Jeśli pojawią się trudności, dziecko powinno dać sobie z nimi radę samodzielnie, nawet jeśli popełni jakiś błąd. Ważne jest, żeby ten wysiłek podjęło samo. Dodaj mu odwagi i przypomnij o ustaleniach.

Aby pomóc dziecku w nauce, należy przestrzegać następujących zasad:

● Dziecko powinno wykonywać zadania domowe codziennie o tym samym czasie.

●  Wykonywanie zadań domowych powinno odbywać się stale w tym samym miejscu, w ciszy i spokoju.

● Przed przystąpieniem do wykonywania zadania dziecko powinno uporządkować swoje miejsce pracy i przygotować potrzebne pomoce i przybory.

● Dziecko powinno najpierw wykonywać zadania trudniejsze a potem pozostałe.

● Podczas wykonywanej pracy nie należy odrywać dziecka od niej, rozmawiać z nim na inne tematy, wydawać poleceń.

● Dziecko powinno po każdych 45 minutach pracy robić 5-10 minutowe przerwy,

● Nie należy robić zadania za dziecko tylko z dzieckiem.

● Po wykonaniu każdego zadania, wymagającego od dziecka wysiłku, należy je pochwalić.

● Należy wytworzyć w domu odpowiednią atmosferę poszanowania nauki i wykształcenia.

O jakości uczenia i wychowania dzieci decydują: nauczyciele, sami uczniowie i rodzice. Każdy z nich jest bardzo ważny. Jaka jest rola rodziców? Bez ich aktywności edukacja dziecka nie będzie udana.

Oto kilka refleksji na temat, jak rodzice mogą pomóc dziecku w nauce

1. Interesuj się postępami dziecka.

2. Wspieraj, ale nie wyręczaj.

3. Mądrze motywuj.

4. Doceniaj osiągnięcia dziecka .

5. Nie pozwól dziecku, by źle mówiło o sobie.

6. Buduj w dziecku poczucie własne wartości.

7. Pierwsze pół godziny to najefektywniejszy czas nauki Twojego dziecka (oczywiście od momentu, kiedy rzeczywiście skupi się ono na zadaniu). Zadbaj, by ten czas nauczyło się przeznaczać na najważniejsze, najtrudniejsze zadania.

8. Im wcześniej Twoje dziecko przystąpi do powtarzania lekcji po jej zakończeniu, tym mniej będzie potrzebować czasu i wysiłku, by odświeżyć wyuczony materiał.

9. Pilnuj również, by Twoje dziecko dzieliło materiał, którego się uczy, pod względem jego treści, a nie np. liczby stron.

10. Zachęcaj dziecko, by powtarzając materiał, wykorzystywało różne techniki nauki: słuchanie, czytanie, przeglądanie notatek i pisanie.

11. Zadbaj, by Twoje dziecko uczyło się systematycznie.

12. Zachęcaj dziecko, by ucząc się nowego materiału, starało się znaleźć w nim coś ciekawego dla siebie. Niech odnosi nowe informacje do wcześniej zdobytej wiedzy, robi własne notatki, podkreśla najważniejsze informacje na kolorowo, szuka śmiesznych skojarzeń - wszystkie te działania ułatwią mu szybsze i trwalsze zapamiętanie nowych wiadomości.

13. Zadbaj o to, by dziecko pamiętało o przerwach w nauce.

Rodzic powinien pamiętać, że nauczyciel jest jego sprzymierzeńcem w wychowaniu, a nie wrogiem. Dlatego też rodzice winni utrzymywać stały kontakt ze szkołą, współpracować z nauczycielami i wychowawcą, bez względu czy ich dzieci osiągają sukcesy czy też porażki.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Dzieci często korzystają w swojej pracy z pomocy komputera/telefonu. Komputer/telefon jest bardzo przydatną do nauki zdobyczą techniki. Jednak niekontrolowana zabawa dzieci komputerem/telefonem może mieć wręcz przeciwny skutek- uniemożliwić myślenie na poziomie abstrakcyjnym, może być „złodziejem czasu”, gdyż dziecko, zajęte ciekawą grą, nie zdąży odrobić zadania domowego, przeczytać lektury. Odciąga to dziecko od samodzielnego myślenia, zniechęca do wysiłku umysłowego, powoduje zniechęcenie do czekających obowiązków szkolnych.

Dostęp do Internetu ma tyle samo plusów, co minusów. Dla każdego dziecka może być źródłem rozrywki oraz wiedzy. Edukacyjne strony internetowe mogą pomagać w nauce i mieć ogromną wartość. Niestety, dzieci korzystające z Internetu są też narażone na liczne niebezpieczeństwa: nieodpowiednie treści czy kontakt z obcymi.

Na co powinni zwrócić uwagę rodzice, gdy ich dzieci korzystają z Internetu?

1. Niebezpieczne treści

 W Internecie nie brakuje niebezpiecznych i niedozwolonych dla dzieci treści. Pornografia, przemoc czy agresja - do tych materiałów można się dostać w bardzo prosty sposób, szczególnie jeśli w komputerze nie ma filtrów dostępu i uprawnień dla najmłodszych użytkowników. Pamiętaj, że zapoznanie się z takimi treściami może pozostawić trwały i nieodwracalny ślad w psychice dziecka!

2. Publikowanie zdjęć

Publikowanie zdjęć  w sieci stało się jedną z najpopularniejszych rozrywek. Jest to popularne wśród użytkowników serwisów społecznościowych, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z czyhających niebezpieczeństw. Zdjęcie, która raz zostanie udostępniony na zewnętrznym serwerze nie jest już w pełni pod naszą kontrolą. Może błyskawicznie rozprzestrzenić się w sieci, zostać wykorzystany w niewłaściwy sposób.

3. Kontakt z obcymi

Dziecko w sieci narażone jest na kontakty z obcymi przez portale społecznościowe lub czaty. Nieświadomie zagrożenia dzieci, myśląc, że w sieci zachowują anonimowość, często mogą poddać obcym zbyt wiele danych na swój temat.

5.Cyberprzemoc

To zagrożenie polegające na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, czy poniżanie kogoś w Internecie. Może to odbywać się na przykład poprzez robienie komuś zdjęć bez jego zgody, a następnie publikowanie ich i rozsyłanie w sieci. Umieszczone w sieci zdjęcie, przedstawiające wydarzenie niemiłe dla osoby na nim uwiecznionej, opatrzone złośliwymi komentarzami.

6.Uzależnienia

Korzystając z Internetu, musisz sobie zdawać sprawę z zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas korzystania z jego usług. Jednym z nich jest uzależnienie od Internetu, które może dotyczyć także i ciebie.

7. Wirusy

Każdy z nas korzystając z komputera jest narażony na ściągnięcie tak zwanych wirusów, czyli programów mających, w założeniu ich autora, uszkodzić twój komputer. Mogą one skasować dane, wyłączyć komputer, odgrywać niepożądane dźwięki, spowodować wolniejszą pracę komputera, kraść informacje znajdujące się na dysku.

Co zrobić, żeby uchronić dziecko przed potencjalnym zagrożeniem?

● Zmień ustawienia przeglądarki, by wszystkie niedozwolone treści były blokowane i filtrowane.

● Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej.

●  Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z ciekawymi stronami internetowymi.

● Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem.

● Odkrywajcie wspólnie jego zasoby.

● Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron.

● Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po sieci, nie zrażajcie się – poproście, by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie.

● Nie publikuj zdjęć swojego dziecka i je też na to uczulaj.

● Jeśli chcesz pokazać zdjęcia dziecka rodzinie, która daleko mieszka, korzystaj z narzędzi i platform, które umożliwiają nadawanie dostępu wybranym odbiorcom, a także prowadzą politykę prywatności.

● Uczulaj dziecko, by uważało na kontakty z zupełnie obcymi ludźmi.

● Tłumacz dziecku, żeby do internetowych kontaktów podchodziło tak, jak do tych ze świata rzeczywistego.

● Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci.

● Rozmawiaj z dzieckiem aby nie pozwoliło się straszyć i ośmieszać. Mów mu, że nie jest sam.

● Gdy coś go niepokoi , powiedz  mu, aby  cię zaraz o tym lub wychowawcę poinformował.

● Tłumacz dziecku, że zbyt częste korzystanie z Internetu może spowodować uzależnienie od nie  go. W rezultacie możesz zaniedbać naukę i zrezygnować ze swoich dotychczasowych przyjaźni.

● Zainstaluj na komputerze program antywirusowy.

● Stosuj trudne do odgadnięcia hasła.

● W związku z zagrożeniami w sieci bądź ostrożny i nie podawaj wszystkich informacji o sobie oraz nie wysyłaj swoich zdjęć.

● Podczas przeglądania stron internetowych możesz spotkać się z próbami nawiązania kontaktu z  tobą przez osobę podającą się za kogoś innego.

● Nie otwieraj plików nieznanych typów.

● Czytaj uważnie pojawiające się na ekranie komunikaty,

● Nie reaguj na te, które zalecają otwarcie jakiegoś pliku od nieznanego dostawcy.

● Zawsze zwracaj uwagę, w co klikasz, bo przypadkiem możesz ściągnąć wirusa.

● Do zabezpieczania się przed wirusami komputerowymi, stosuj program antywirusowy. Dbaj o to, aby był to program zawsze aktualny.

W Internecie można znaleźć wiele stron, na których możemy dowiedzieć się o niebezpiecznych i niedozwolonych dla dzieci treści. Polecamy:  [www.sieciaki.pl](http://www.sieciaki.pl)

Bardzo dziękujemy za zrozumienie i prosimy o współpracę, na której do tej pory nigdy się nie zawiedliśmy.

Życzymy sobie wszyscy zdrowia i szybkiego powrotu do szkoły .

Pedagog szkolny – Agnieszka Hinc